६ जेष्ठ २०८१, आईतवार

भारतको उत्तर प्रदेशमा स्थापना भएको कारखानामा गोलाबारुद , तोप उत्पादन हुने

भारतको उत्तर प्रदेशको कानपुर सहरमा स्थापना भएको कारखानामा गोलाबारुदको उत्पादन सुरु भएको छ । उत्तर प्रदेशमा पहिलो पटक स्थापना भएको यो विशेष कारखानाको आइतबार उत्तर प्रदेशका मुख्यमन्त्री योगी आदित्यनाथले उद्घाटन गरेका हुन् । यो कारखाना उत्तर प्रदेशमा स्थापित दक्षिण एसियाकै सबैभन्दा ठूलो डिफेन्स कोरिडोरमा स्थापना भएको हो । यो करिडोर उत्तर प्रदेशको कानपुर सहरमा स्थापना गरिएको हो। उत्तर प्रदेशको यो डिफेन्स कोरिडोर अदानी इन्डस्ट्रियल ग्रुपले निर्माण गरेको हो ।

उत्तर प्रदेशको कानपुर सहरमा डिफेन्स कोरिडोर निर्माण गरिएको छ । उत्तर प्रदेश सरकारले अदानी समूहलाई दिएको ४९९ एकड जमिनमा ‘अदानी डिफेन्स एण्ड एरोस्पेस कोरिडोर’ स्थापना गरिएको छ। यो करिडोरमा रहेको पहिलो कारखानाको निर्माण कार्य सकिएको छ । यो कारखाना सञ्चालन हुनेबित्तिकै उत्तर प्रदेशको माटोमा गोलाबारुददेखि तोपसम्मको उत्पादन सुरु भएको छ । उत्तर प्रदेशको उद्योग विभागका उपायुक्त सुधीर कुमार श्रीवास्तवले रक्षा करिडोरमा हतियार उत्पादन गर्ने कारखाना सुरु भएको बताए। त्यसपछि क्रमशः सम्पूर्ण करिडोरको विकास हुनेछ । उत्तर प्रदेशमा यो करिडोर निर्माण भएसँगै उत्तर प्रदेशको अर्थतन्त्र र विकासको अवस्था र दिशा बदलिनेछ ।

उत्तर प्रदेश सरकारको उद्योग विभागको निगरानीमा उत्तर प्रदेशको कानपुर सहरमा उत्तर प्रदेशको सबैभन्दा ठूलो डिफेन्स कोरिडोर स्थापना गरिएको छ। यस करिडोरको विशेषताबारे उत्तर प्रदेश सरकारको औद्योगिक विकास विभागका उपायुक्त सुधीर कुमार श्रीवास्तवले करिडोरमा सबैभन्दा पहिले बन्दुक र राइफलका गोलीहरू निर्माण गरिने बताए। उत्तर प्रदेशको यो करिडोरमा धेरै आधुनिक हतियार बनाइनेछ। उत्तर प्रदेशको डिफेन्स कोरिडोरमा बुलेटप्रुफ ज्याकेट, ड्रोन, लडाकु विमान, हेलिकप्टर, तोप र मिसाइलसमेत बनाइनेछ। उत्तर प्रदेशको डिफेन्स कोरिडोरमा निर्मित हतियारका आधारमा भारतीय सेना पूर्णतया आत्मनिर्भर हुनेछ र देशमा बनेका हतियार र गोलाबारुद प्रयोग गर्न सक्नेछ। उत्तर प्रदेशका मुख्यमन्त्री योगी आदित्यनाथ आफैले यो सम्पूर्ण परियोजनाको निगरानी गरिरहेका छन् । उत्तर प्रदेशका मुख्यमन्त्री योगी आदित्यनाथले आइतबार यो करिडोरको उद्घाटन गरेका छन्। यस अवसरमा उनले यो कारखानाले उत्तर प्रदेश र देशको अवस्था र दिशा बदल्ने बताए ।

धेरै कमेन्ट गरिएका