४ बैशाख २०८१, मंगलवार

अस्ट्रेलिया-चीन तनावपूर्ण सम्बन्ध : अस्ट्रेलियन लेखक याङ हेङ्जुनलाई मृत्युदण्ड

सिड्नी । बेइजिङको एक अदालतले सोमबार अष्ट्रेलियाली लेखक याङ हेङजुनलाई मृत्युदण्डको सजाय सुनाएको छ। जसले बेइजिङ र क्यानबेरा बीचको धेरै वर्षको तनावपूर्ण सम्बन्धपछि द्विपक्षीय सम्बन्धमा थप तनाव सिर्जना भएको छ।

नोभेम्बरमा प्रधानमन्त्री एन्थोनी अल्बानीज सात वर्षमा चीन भ्रमण गर्ने पहिलो अष्ट्रेलियाली नेता थिए, जसले प्रमुख व्यापारिक साझेदारहरू बीचको सम्बन्ध सुधार गर्ने आशा राख्दै मानवअधिकारदेखि दक्षिण चीन सागरमा तनावसम्मका मुद्दाहरू सम्बन्धमा मित्रता कायम राखेका थिए।

१६ नोभेम्बर २०१४ मा अष्ट्रेलियाले शीर्ष व्यापार साझेदार चीनसँग ऐतिहासिक स्वतन्त्र व्यापार सम्झौतामा हस्ताक्षर भएको थियो। ५ डिसेम्बर २०१७ मा चिनियाँ प्रभावबाट चिन्तित अस्ट्रेलियाले आफ्नो राजनीतिमा बाह्य हस्तक्षेप रोक्न विदेशी राजनीतिक चन्दामा प्रतिबन्ध लगाउने घोषणा गरेको थियो

२३ अगस्त २०१८ मा अष्ट्रेलियाले हुवावे टेक्नोलोजीलाई आफ्नो योजनाबद्ध ५जी ब्रोडब्यान्ड नेटवर्कको लागि उपकरण आपूर्ति गर्न राष्ट्रिय सुरक्षा नियमहरू उद्धृत गर्दै प्रतिबन्ध लगाएको थियो। अप्रिल २०२० मा अस्ट्रेलियाले कोभिड-१९ महामारीको उत्पत्तिको बारेमा अन्तर्राष्ट्रिय अनुसन्धानको लागि समर्थन खोजेमो थियो। अष्ट्रेलियाका लागि चीनका तत्कालीन राजदूतले आह्वानको जवाफमा चिनियाँ जनताले अस्ट्रेलियाको वाइन, गाईको मासु र पर्यटन बहिष्कार गर्ने बताएका थिए।

१८ जनवरी, २०२४ मा अष्ट्रेलियाले नोभेम्बरमा जापान नजिकै भएको घटनामा अष्ट्रेलियाका सैन्य गोताखोरहरू घाइते भएकोमा चीनको नौसेनाको दोष हटाउन खोज्ने चिनियाँ राजदूतको टिप्पणीलाई अस्वीकार गरेको थियो।

५ फेब्रुअरी २०२४ मा बेइजिङको एक अदालतले अष्ट्रेलियाली लेखक याङ हेङजुनलाई मृत्युदण्डको सजाय सुनाएको छ। उनलाई पहिलो पटक चीनमा हिरासतमा राखिएको पाँच वर्षपछि र जासुसीको आरोपमा बन्द ढोकाको सुनुवाइ भएको तीन वर्षपछि मृत्युदण्डको सजाय सुनाइएको हो।

धेरै कमेन्ट गरिएका

ताजा उपडेट