४ बैशाख २०८१, मंगलवार

सन २०२७ सम्म छिमेकी मुलुक भारत बिश्वको तेस्रो ठुलो अर्थतन्त्र हुने

काठमाडौं । भारतका प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले भारतलाई देशको तेस्रो ठूलो अर्थतन्त्र बनाउने लक्ष्य राखेका छन्। एकै दिनमा दुई रिपोर्टले उनको दृष्टि पुष्टि गरेको छ। हाल, भारत विश्वको पाँचौं ठूलो अर्थतन्त्र हो। अमेरिका, चीन, जर्मनी र जापान भारतभन्दा अगाडि छन् । भारतले सन् २०२६ मा जापान र २०२७ मा जर्मनीलाई उछिने प्रक्षेपण गरिएको छ । तर हालका घटनाक्रमलाई हेर्दा भारतले सोचेभन्दा धेरै अगाडि यो कोसेढुङ्गा पुग्न सक्छ। जापान अहिले मन्दीमा फसेको छ भने जर्मनीको अर्थतन्त्र पनि संघर्षरत छ । यसैबीच, ग्लोबल ब्रोकरेज फर्म जेफरीजले भारतीय अर्थतन्त्रप्रति सकारात्मक धारणा व्यक्त गर्दै आगामी पाँच वर्षमा देशको अर्थतन्त्र पाँच खर्ब डलर पुग्ने बताए । यस सन्दर्भमा सन् २०२७ सम्ममा भारत विश्वको तेस्रो ठूलो अर्थतन्त्र बन्नेछ।

जेफरीजका अनुसार सन् २०२७ सम्म भारतभन्दा अगाडि चीन र अमेरिका मात्रै देखिनेछन् । जेफरीजले आफ्नो प्रतिवेदनमा देशको जीडीपीको निरन्तर राम्रो बृद्धि, भूराजनीतिमा भारतको बलियो स्थिति, सेयर बजारको बढ्दो एमक्याप, निरन्तर सुधार र बलियो कर्पोरेट संस्कृतिले यसलाई विश्वको तीन ठूला अर्थतन्त्रमा पर्न जिम्मेवार हुने बताएको छ । जेफरीजको रिपोर्टका अनुसार भारतीय शेयर बजार अहिले विश्वको पाँचौं ठूलो बजार बनेको छ । भारतीय बजारको बजार पुँजीकरण सन् २०३० सम्ममा १० ट्रिलियन डलर पुग्ने अनुमान गरिएको छ । भारतमा 167 कम्पनीहरू छन् जसको मार्केट क्याप $ 5 बिलियन भन्दा बढी छ।

अर्थतन्त्र कति पुग्यो ?

जेफरीजको इन्डिया इक्विटी विश्लेषक महेश नान्दुरकरले आफ्नो रिपोर्टमा लेखेका छन् कि विगत १० वर्षमा भारतको जीडीपीमा ७ प्रतिशत सीएजीआर वृद्धि भएको छ। यसको मूल्य ३.६ ट्रिलियन डलर भएको छ । अहिले भारतको अर्थतन्त्र आठौं स्थानबाट पाँचौं स्थानमा पुगेको छ । आगामी चार वर्षमा भारतको जीडीपी ५ ट्रिलियन डलर पुग्ने अपेक्षा गरिएको छ । पाँच ट्रिलियन डलर पुगेपछि यो विश्वको तेस्रो ठूलो अर्थतन्त्र बन्नेछ। हालैका रिपोर्टहरूका अनुसार जापानको अर्थतन्त्रको आकार डलरको हिसाबले ४.२ ट्रिलियन डलर छ भने जर्मनीको अर्थतन्त्रको आकार ४.५ ट्रिलियन डलर छ।

अर्कोतर्फ, वर्ल्ड इकोनोमिक फोरमका अध्यक्ष बोर्गे ब्रेन्डेले भारत १० ट्रिलियनको अर्थतन्त्र बन्ने बाटोमा रहेको बताएका छन् । एक अन्तर्वार्तामा उनले भारत चाँडै नै विश्वको तेस्रो ठूलो अर्थतन्त्र बन्ने बताए । विश्वका सबै प्रमुख अर्थतन्त्रहरूमध्ये भारतीय अर्थतन्त्र सबैभन्दा छिटो बढिरहेको छ। भारतले महत्त्वपूर्ण सुधारहरू पार गरेको छ र आगामी वर्षहरूमा विश्वव्यापी कूटनीतिक परिदृश्यमा ठूलो प्रभाव पार्नेछ। ब्रेन्डेले भारत ७ प्रतिशतको दरले आर्थिक वृद्धि भइरहेको र विश्वको सबैभन्दा ठूलो अर्थतन्त्र अमेरिकाले पनि राम्रो प्रदर्शन गरिरहेको बताए । भारतमा विदेशी लगानी निरन्तर बढिरहेको छ, उत्पादन गतिविधि बढ्दै गएको छ जुन पहिले अन्य देशहरूमा देखिएको थियो। एजेन्सीन्युज बाट

धेरै कमेन्ट गरिएका

ताजा उपडेट