२० फाल्गुन २०८०, आईतवार

फिलिपिन्स माथी चीनको दादागिरी , अमेरिकाको जहाज हेरेर चीन किन फायर ?

चीन अमेरिका तनाव – अमेरिका र चीनबीच तनाव बढ्दै गएको छ । शनिबार, चिनियाँ सेनाले दक्षिण चीन सागरमा अमेरिकी जहाजलाई देखेको र ट्र्याक गरेको दाबी गरेको छ। स्थानीय सञ्चारमाध्यमका अनुसार अमेरिकी नौसेनाको एक विध्वंसक जहाज चिनियाँ सरकारको स्वीकृति बिना चीनको क्षेत्रीय जलक्षेत्रमा प्रवेश गरेको थियो। यसप्रति चीनले आपत्ति जनाएको छ । चिनियाँ जनमुक्ति सेनाको दक्षिणी थियेटर कमाण्डको आधिकारिक WeChat खातामा पोष्टमा, चिनियाँ सेनाले अमेरिकी जहाजलाई ट्र्याक गर्न र नजिकबाट निगरानी गर्न आफ्नो नौसेना र वायु सेना परिचालन गरेको बताएको छ।

समाचार एजेन्सी रोयटर्सको रिपोर्टका अनुसार चीनले यो घटनाले अमेरिकाले दक्षिण चीन सागरमा सक्रिय भएर जोखिम बढाएको प्रमाणित गरेको बताएको छ । हालै चीनले फिलिपिन्सले दक्षिण चीन सागरमा विदेशी सेनाको गस्तीमा संलग्न भएको आरोप लगाएको थियो। यी आरोप लगाएको केही दिनपछि चीनको जलक्षेत्रमा रहेको यो अमेरिकी जहाजले चीनको चिन्ता बढाएको छ ।

यसअघि अक्टोबरमा फिलिपिन्स र चीनबीचको दक्षिण चीन सागरमा चिनियाँ जहाजले फिलिपिन्सको जहाजलाई ठक्कर दिएपछि तनाव भएको थियो । फिलिपिन्सले चीनको यो कदमलाई खतरनाक, गैरजिम्मेवार र गैरकानूनी भनेको छ। उही समयमा, चीनले दाबी गर्‍यो कि फिलिपिन्सका जहाजहरू बारम्बार रेडियो चेतावनीको बाबजुद पनि अनुमति बिना चिनियाँ पानीमा प्रवेश गरेका हुन । आफ्ना जहाजहरूलाई रोक्न बाध्य पारेको थियो । अहिले पुरै बिश्वलाई थाहा छ कि चीनले लगभग सम्पूर्ण दक्षिण चीन सागरमा जबर्जस्ती दावी गर्दै आएको छ । यससँगै फिलिपिन्स, भियतनाम, मलेसिया, ताइवान र ब्रुनाईले पनि दशकौंदेखि यस क्षेत्रमा आफ्नो दाबी गर्दै आएका छ्न । यस क्षेत्रमा चीनले ट्रिलियन डलर लगानी गरेको थाहा छ। चीनले आफ्नो छिमेकीलाई जहिले पनि सिमा मिच्ने गरेको छ । यस्ले गर्दा बिश्वका थुप्रै स्याना देशहरु चिनको कडा बिरोध गर्दै आएका छ्न ।

धेरै कमेन्ट गरिएका

ताजा उपडेट