२० फाल्गुन २०८०, आईतवार

चिनियाँ कम्पनी भिभो मनि लन्ड्रिङमा संलग्‍न रहेकोमा भारतीय सरकारद्धारा कारवाही गरिने

नयाँ दिल्ली । चिनियाँ स्मार्टफोन निर्माता भिभो र यसका भारतीय सहयोगी कम्पनीका धेरै कर्मचारीहरूले भिसा उल्लंघन गर्दै जम्मू-काश्मीरको ‘संवेदनशील’ हिमाली क्षेत्रको भ्रमण गरेका भारतको वित्तीय अपराध एजेन्सीले जनाएको छ। ।

२०२० मा सीमा झडपमा २० भारतीय र चार चिनियाँ सेनाको मृत्यु भएपछि नयाँ दिल्लीले आउने लगानीमा कडा प्रतिबन्ध लगाएको छ र सयौं चिनियाँ एपहरू प्रतिबन्ध लगाएपछि व्यापारिक गतिविधिहरूमा बेइजिङसँग तनाव बढेको छ।

सार्वजनिक नभएको अदालतमा मंगलबार दायर गरिएको आरोपहरू, यस हप्ता भारतको दोस्रो सबैभन्दा ठूलो स्मार्टफोन प्लेयरमा २०२२ मा सुरु गरिएको मनी लान्ड्रिंग अनुसन्धानमा भिभो कार्यकारी, गुआंगवेन कुआङको गिरफ्तार भएका थिए।

कम्तिमा ३० चिनियाँ व्यक्तिहरू व्यापार भिसामा भारतमा प्रवेश गरे र भिभो कर्मचारीको रूपमा काम गरे तर तिनीहरूको आवेदन फारमहरूले ‘कहिल्यै खुलासा गरेनन्’ कि फर्म उनीहरूको रोजगारदाता हो।

‘विभिन्न चिनियाँ नागरिकहरू भारतीय भिसा सर्तहरूको घोर उल्लंघन गरी जम्मू र काश्मीर र लद्दाखका संवेदनशील ठाउँहरू सहित भारतभर यात्रा गरिरहेका छन्,’ यसले कथित अपराधहरूमा पहिलो पटक प्रकाश पार्दै भने।

‘भिभो समूहका कम्पनीका धेरै कर्मचारीहरूले उपयुक्त भिसा बिना भारतमा काम गरे,’ एजेन्सीले फाइलिङमा भन्यो, ‘उनीहरूले आफ्नो भिसा आवेदनमा आफ्नो रोजगारदाताको जानकारी लुकाएका छन् र चीनमा रहेको भारतीय दूतावास वा मिसनहरूलाई धोका दिएका छन्।’

चीनको विदेश मन्त्रालय, जसले यस हप्ता यो केसलाई नजिकबाट पछ्याउँदै छ भने, टिप्पणीको लागि रायटरको अनुरोधलाई जवाफ दिएन। बेइजिङस्थित भारतीय दूतावास र नयाँ दिल्लीस्थित परराष्ट्र मन्त्रालयले पनि प्रतिक्रिया दिएको छैन।
आफ्नो दशकौं पुरानो सीमा विवादमा भारत र चीन दुबैले पश्चिमी हिमालयमा एक अर्काको नियन्त्रणमा रहेको ठूलो भूभाग दाबी गर्छन्। भारतले विदेशीहरूलाई लद्दाख र जम्मू र काश्मीरका केही भागहरूमा ‘संरक्षित’ भनेर तोकिएको क्षेत्रमा प्रवेश गर्न वा बस्न प्रतिबन्ध लगाउँदछ।

गत वर्ष, एजेन्सीले मनी लान्ड्रिंग अनुसन्धानमा भिभो र यसका सहयोगीहरूसँग सम्बन्धित ४८ साइटहरूमा छापा मारेको थियो।

धेरै कमेन्ट गरिएका

ताजा उपडेट