९ असार २०८१, शनिबार

भारतको जी२० अध्यक्षता ‘सबैभन्दा उच्च प्रोफाइल अन्तर्राष्ट्रिय प्रयास’: राजदूत कम्बोज

 

संयुक्त राष्ट्र संघ। भारतको जी२० अध्यक्षतालाई यसको ‘सबैभन्दा उच्च प्रोफाइल अन्तर्राष्ट्रिय प्रयास’ को रूपमा वर्णन गर्दै संयुक्त राष्ट्रका लागि भारतीय राजदूतले रुचिरा कम्बोजले बताएकी छन्। उनले प्रभावशाली समूहको बैठकहरू जलवायु परिवर्तनदेखि आर्थिक मन्दी, खाद्य र ऊर्जा असुरक्षा र भूराजनीतिक द्वन्द्वसम्म विश्वले धेरै चुनौतीहरूको सामना गरिरहेको समयमा भइरहेको बताएकी छन्।

भारतले डिसेम्बर १, २०२२ देखि नोभेम्बर ३०, २०२३ सम्म एक वर्षको लागि जी२० को अध्यक्षता ग्रहण गरेको छ। जी२० शिखर सम्मेलन यस वर्ष सेप्टेम्बर ९-१० मा नयाँ दिल्लीमा हुनेछ र ‘अहिलेसम्मको सबैभन्दा ठूलो सहभागिता हुनेछ,’ संयुक्त राष्ट्रसंघका लागि राजदूत कम्बोजले भनिन्।

‘भारतको जी२० अध्यक्षता एक समयमा आएको छ जब विश्वले जलवायु परिवर्तन र एसडीजीमा प्रगतिको कमी देखि आर्थिक मन्दी, ऋण संकट, असमान महामारी रिकभरी, खाद्य र ऊर्जा असुरक्षा र भूराजनीतिक द्वन्द्व सम्मका धेरै चुनौतीहरूको सामना गरिरहेको छ,’ उनले भनिन्।

‘यद्यपि हरेक चुनौतीमा अवसर हुन्छ। विश्वले जी२० लाई नयाँ परिप्रेक्ष्य र विश्वव्यापी समस्याहरूको दिगो समाधान प्रदान गर्न आशाको किरणको रूपमा हेरिरहेको छ,’ उनले संयुक्त राष्ट्रका लागि भारतको स्थायी नियोगको वेबसाइटमा पोस्ट गरेको उनको टिप्पणीको बयानमा भनिन्।

हालै सम्पन्‍न जी२० बैठकहरू विशेष गरी अर्थमन्त्रीहरू र केन्द्रीय बैंकका गभर्नरहरूको बैठकमा के भयो भन्‍ने अनौपचारिक ब्रिफिङका लागि कम्बोजसम्म पुगेका सह-सुविधाकर्ताहरूको अनुरोधमा ब्रीफिङ गरिएको हो।

कम्बोजले सदस्य राष्ट्रहरूलाई गत महिना बेंगलुरुमा भएको जी२० वित्त मन्त्रीहरू र केन्द्रीय बैंक गभर्नरहरूको बैठक र यस महिनाको सुरुमा नयाँ दिल्लीमा परराष्ट्र मन्त्रीहरूको बैठक दुबै ‘विषयहरूको अत्यधिक विविधतामा ठोस नतिजा’ र सहमति भएको थियो।

उनले एफएमसीबीजीमा परिणाम कागजातको १७ औं अनुच्छेदहरू मध्ये १५ पूर्ण रूपमा सहमत थिए र एफएमएममा परिणाम कागजातको २४ अनुच्छेदहरू मध्ये २२ मा पूर्ण रूपमा सहमति भएको थियो।

‘युक्रेनको जटिल भूराजनीतिक मुद्दा बाहेक, ती सबैमा सम्झौता फेला पर्यो,’ उनले भनिन्।

‘जी२० विदेश मन्त्रीस्तरीय परिणाम कागजात जी२० मा पहिलो पटक थियो,’ कम्बोजले भने, ‘यसको मुख्य नतिजाहरूमा विकास सहयोगको साझा दृष्टिकोणको अनुमोदन समावेश छ, जहाँ अन्तर्राष्ट्रिय विकास सहयोगका महत्त्वपूर्ण सिद्धान्तहरू, जस्तै होस्ट-देश स्वामित्व, समान। साझेदारी, त्यस्ता सहयोग प्रयासहरूलाई स्थानीय आवश्यकताहरू अनुरूप बनाउने, पारदर्शिता र पारस्परिक जवाफदेहितामा जोड दिइएको थियो।’

जी२० देशहरूले पनि विश्वव्यापी व्यवस्थामा नाटकीय परिवर्तनको सन्दर्भमा बहुपक्षीयतालाई बलियो बनाउनु पर्ने आवश्यकता व्यक्त गरे। कम्बोजले आतंकवाद र जी२० विदेश मन्त्रीहरूको बैठकको नतिजा कागजातमा सूचीबद्ध भरपर्दो खाद्यान्न र मल आपूर्ति श्रृंखलाको आवश्यकता लगायतका अन्य क्षेत्र र मुद्दाहरूलाई प्रकाश पारे।

‘उपरोक्त सबै भूराजनीतिक अवस्थाको चुनौतीको बावजुद प्राप्त भएको छ – युक्रेनको द्वन्द्व। जी२० मन्त्रीहरू विश्वव्यापी समुदायले सामना गरिरहेका महत्त्वपूर्ण चुनौतीहरूलाई सम्बोधन गर्न सहमतिमा आउन सक्षम भएका छन्,’ उनले भनिन्।

धेरै कमेन्ट गरिएका

ताजा उपडेट