१ बैशाख २०८१, शनिबार

मुस्लीम,हिन्दुले सद्भावका साथ मोहरम पर्व मनाउदै , कपिलवस्तुमा ७५ फिटको अग्लो ताहजिया

6
सनिउल्ला धोबी,चन्द्रौटा कपिलवस्तु असोज २६
ईस्लाम धर्मावलम्वीहरुको मोहरम पर्व आज मनाइदै छ । मोहरम पर्वको अवसारमा कपिलवस्तुमा ७५ फिटको अग्लो ताहजिया बनाइएको छ । कपिलवस्तुको रामनगर गाविस पटनामा नेपालकै सबैभन्दा अग्लो ताजिया बनाइएको हो । पटना गाउमा ताहजिया संरक्षण समति गठन गरेर पटनाका एघार जनाको समुहले एक महिना लगाएर पचहत्तर फिट अग्लो ताजिया बनाएका हुन । रु १ लाख ५० हजारको लागातमा पचहत्तर फिट आग्लो ताजिया बनाएको ताहजिया संरक्षण समितिका अध्यक्ष मूख्तार अहमद बेगले बताए । बाँस, कागज,पिठोको लेदोले सहयातले करिब ताहजिया निर्माण गरिएको हो । पटनाका स्माइलबेग,हसनवेग,जुलकदर मुजावर,बाबुराम कोरी,नसीम बेग, आफक खान,रज्जाक मिया,हरिद्धार प्रसाद मौर्या,राज कुमार अराख, राम फेरन कोरीले ताजिया बनाएको अध्यक्ष मुख्तार बेगले बताउनु भयो ।
ईस्लामी क्यालेन्डर हिजरी सम्वत १४३८ हिजरीको पहिलो महिनाको चाँदको १ तारिकदेखि शूरु हुने मोहरम पर्व १० तारिखसम्म मनाईने गरिन्छ । मुस्लिम धर्मालम्वीहरुले ईद, बकर ईद र मोहरमको दशमी लाई धुमधामका साथ मनाउने चलन रहि आएको छ । आज धर्मीक जुलुस यात्रा गरि, ताहजिया बनाइ मनाइदै छ । हजरत महम्मद को नाती हसन र हुसैेन सहिद भएको संम्झनामा मुस्लिम धर्मालम्वीहरु र हिन्दुहरुले समेत यो पर्व मन्दै आएका छन ।

मुस्लिम समुदायको पर्व भए पनि यहाँका हिन्द समुदायकाले पनि उत्तिकै महत्व र श्रद्धाका साथ यो पर्व मनाउने गर्छन् । आफुले भाकल गरेको पुरा भएपछी मोहरम पर्व मनाउन लगेको कृष्णनगरका राम प्रसाद यादवले बताउनुभयो । पछिल्लो समय मोहरम पर्व सद्भावको पर्वको रुपमा स्थापित हुदै गएको छ । मोहरम पर्वमा हजरत महम्मद को नाती हसन र हुसैेन सहिद भएको संम्झनामा कागजको ताहजिया बनाएर ढोल,तासा,झाज बाजाउने चलन रहेको छ ।

ईमाम हुसेनले अल्लाह संग मेरो हजुरवुवा मोहम्मद लाई मान्ने सम्पुर्ण मुस्लिमलाई जन्नत( स्वर्ग) पुर्याउन गरेको वाचा अनुरुप बदलामा हुसेन ईराकको राजधानी कर्रवला बग्दादमा सहिद भएको सम्झनामा संसारभरका मुस्लिमहरुले मोहरम मनाउदै आएका छन ।

हुसेैनको आमाले पढेको नवाज अल्लाहले सबैभन्दा बढी मन पराउने भएकोले, नवाज पढ्ने समयमा सधै हुसेन रोहीरहेपछि फरिस्ताले अल्लाहले आग्रहमा नवाज सुन्न वाधा नपरोस भर्नी जन्नत घुमाउदा समेत, हुसेन रुन नछोडेपछि अल्लाहले, तिमी किन रोईरहेको भनी प्रश्न गर्नुभयो । हुसैेनले मेरो हर्जरत मोहम्मदका उम्मदहरु( अनुयायीहरु) सिधै जन्नत जान पाउन भनी माग गरेपछि अल्लाहले तिमी कर्रवला बग्दादमा सहिद हुन तयार छौ भने मात्र म तिम्रो ईच्छा पुरा गर्ने छु भनी वाचा गरेपछि मोहरमको नवमीको रात हुसैेनको कतल गरी मोरम दशमीको दिन सहिद भएको संम्झनामा मुस्लिमहरुले यो पर्व मनाउदै आएका छन ।
हुसैेन सहिद भएको दिन देखी संसारभरी ईस्लाम धर्म फैलिएको मुस्लिम धर्मालम्वीहरुले बताउदै आएका छन । हसन र हुसैेनको संम्झनामा कपिलवस्तु लगायत विभिन्न जिल्लाका मुस्लिम र हिन्दुहरुले ताजिया निकालेका गरेका छन ।

धेरै कमेन्ट गरिएका