१ श्रावण २०८१, मंगलवार

भारतले पुनर्निर्माण २ अर्ब ४५ कराेड, हुलाकी बनाउन ८० कराेड दियाे


फलफुल र तरकारीकाे क्वारेन्टाइन पत्र एउटा देशकाे मात्र चाहिने


काठमाडौं, भदाैं ४ । नेपाल-भारत संयुक्त अायाेगकाे बैठकमा विभिन्न समझाैताका चेेक नेेेपाललाई हस्तान्तरण भएकाे छ ।
भारतले भूकम्प पछिको पुनर्निर्माणका लागि २ अर्ब ४५ करोड रुपैयाँ नेपाललाई उपलब्ध गराएको छ । नेपाल भारत संयुक्त आयोगको बैठकमा नेपाल तथा भारतका परराष्ट्रमन्त्रीहरुको उपस्थितिमा नेपालका लागि भारतीय राजदूत मञ्जिवसिंह पुरीले पुनर्निर्माण प्राधिकरणका प्रमुख कार्यकारी अधिकृत सुशील ज्ञवालीलाई रकमको चेक हस्तान्तरण गरेका हुन् ।
भारतले ०७२ को भूकम्पपछिको पुननिर्माणका लागि १ खर्ब सहयोग गर्ने घोषणा गरेको थियो । जसमा २५ अर्ब अनुदान र ७५ अर्ब ऋण रहेको छ । यस्तै भारत सरकारले निर्माणाधीन हुलाकी सडकको निर्माण सम्पन्न गर्न १ अर्ब ३० करोड रकम उपलब्ध गराएको हो ।

यस्तै, नेपाल भारतबीच खाद्य वस्तु तथा तरकारी लगायतका वस्तुहरुको उत्पत्ति प्रमाणपत्र र गुणस्तर प्रमाणपत्र र स्वच्छता प्रमाणपत्र दुवै देशमा मान्य हुनेगरी सम्झौता भएको छ । भारतको खाद्य सुरक्षा हेर्ने प्राधिकरण र नेपाल खाद्य प्रविधि तथा गुण नियन्त्रण विभागले सम्झौतामा हस्ताक्षर गरेका छन् । विश्व व्यापार संगठनका सदस्य राष्ट्रहरुले आफ्नो देशको आधिकारिक प्रयोगशालामा जाँच गरी गुणस्तर प्रमाणपत्र प्राप्त गरेका खाद्य वस्तु तथा उपभोग्य सामग्री सीमा नाकामा परीक्षण गर्नु गराउनु नपर्ने राताेपाटीमा खबर छ ।

धेरै कमेन्ट गरिएका

ताजा उपडेट