७ जेष्ठ २०८१, सोमबार

चिनियाँ सेनाले छिमेकीको सार्वभौमसत्तालाई चुनौती दिएको अमेरिकी रक्षामन्त्रीको भनाइ

उनले भने “हामी अमेरिका-भारत रक्षा साझेदारीको एक महत्वपूर्ण क्षणमा भेटिरहेका छौं। र दशकौंको कडा परिश्रमका लागि धन्यवाद, हामीले यस शताब्दीको सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण साझेदारीको लागि जग बसालेका छौं,” अस्टिनले भने ।

अमेरिकी रक्षा सचिव लोयड अस्टिनले सोमबार पेन्टागनमा भारतीय रक्षामन्त्री राजनाथ सिंहलाई दुई देशबीचको विकासशील रक्षा साझेदारीमा वार्ताका लागिबैठक आयोजना गरेका थिए। पेन्टागनले जारी गरेको विज्ञप्तिमा भनिएको छ, छलफलका विषयहरूमा चीन र रुसले यस क्षेत्र र विश्वभरका समस्याहरू समावेश गरेका छन्। भेटपछि दुवै नेताले विदेश सचिव एन्टोनी जे. ब्लिन्केन र भारतीय विदेशमन्त्री एस. जयशंकर राज्य विभागमा सामेल भएका थिए ।

राजनाथ सिंहले भने, “यो भेट र टु प्लस टू वार्ता हाम्रो द्विपक्षीय सम्बन्धमा साँच्चै महत्त्वपूर्ण कोसेढुङ्गा हो। यहाँको भ्रमणले भारत-अमेरिका व्यापक रणनीतिक साझेदारीलाई अर्को तहमा लैजानेमा म सकारात्मक छु।”

“हामी अमेरिका-भारत रक्षा साझेदारीको एक महत्वपूर्ण क्षणमा भेटिरहेका छौं। र दशकौंको कडा परिश्रमका लागि धन्यवाद, हामीले यस शताब्दीको सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण साझेदारीको लागि जग बसालेका छौं,” अस्टिनले भने।

अमेरिकी रक्षा विभागका अनुसार भारत र अमेरिकाले स्वतन्त्र र खुला इन्डो-प्यासिफिकको भिजन साझा गरेका छन्। यो अन्तर्राष्ट्रिय, नियममा आधारित संरचनाले दोस्रो विश्वयुद्धको अन्त्यमा ग्रहण गरेदेखि यस क्षेत्र र विश्वलाई राम्रोसँग सेवा गरेको छ। यसको मूलमा, यो प्रणाली कानूनको शासन र राष्ट्रिय सार्वभौमसत्तामा आधारित छ।

“हामीले यो साझा दृष्टिकोणको लागि तत्काल र बढ्दो चुनौतीहरूको सामना गरिरहेका छौं। क्षेत्रभरि, जनवादी गणतन्त्र चीनले आफ्ना छिमेकीहरूको सार्वभौमसत्तालाई चुनौती दिने र कमजोर पार्ने प्रयास गरिरहेको छ,” अमेरिकी रक्षा सचिवले भने।

अस्टिनले भने, “चिनियाँहरूले भारतसँगको सीमामा दोहोरो प्रयोगको पूर्वाधार निर्माण गरिरहेका छन्, र चिनियाँ नेताहरूले दक्षिण चीन सागरमा अवैध दाबी गरिरहन्छन्। अमेरिका आफ्नो सार्वभौम हितको रक्षा गर्न भारतको साथमा छ।”

उनले भने, “आफ्ना छिमेकीहरूको सुरक्षालाई कमजोर पार्ने र बल प्रयोग गरेर यथास्थिति परिवर्तन गर्ने प्रयासमा बेइजिङ एक्लो छैन। रुसले युक्रेनमा गरेको आक्रमण र यसले सिर्जना गरेको मानवीय विपत्ति हामीले साझा गरेका नियम र सिद्धान्तहरूमा आधारित छ। अन्तर्राष्ट्रिय मापदण्डहरू।” प्रणालीलाई कमजोर पार्ने खुल्ला प्रयासहरू छन्।”

अस्टिनले भने कि भारत विश्वको सबैभन्दा ठूलो लोकतन्त्र हो, र भारतको नेतृत्व यस नियममा आधारित प्रणालीको मुटुमा छ। उनले भने, “हामी अब इन्डो-प्यासिफिक क्षेत्र र डोमेनहरूमा एकअर्कासँग समन्वय गर्छौं, जुन वास्तवमै असाधारण छ। र हामी अन्तरिक्ष र साइबरस्पेस लगायत नयाँ र उदीयमान डोमेनहरूमा तपाईंसँग निर्बाध रूपमा काम गर्न तत्पर छौं। प्रति प्रतिबद्ध छौं।”यसरी अमेरिकाले भारत सङ सहकार्य गर्दै जानेमा प्रतिबद्ध रहेको छ् ।

धेरै कमेन्ट गरिएका